(1)_ marriage-168831_960_720 (385x257)W VI wieku naszej w odległej Azji, w Japonii narodziła się sztuka układania kwiatów- ikebana, zwana także kado,czyli drogą kwiatów. Początkowo sztuka ta była uprawiana przez mężczyzn, jednak z biegiem czasu zadanie to przejęły kobiety. Na czym polega ikebana?

O ile ludzie zachodu układając bukiety patrzą na barwę, ilość, zapach kwiatów, o tyle dla Japończyków liczą się zupełnie inne wartości. Oni podkreślają raczej geometrię kompozycji. Ponadto kompozycja to nie tylko kwiaty- to również gałęzie, naczynie, liście.

Ikebanie towarzyszy również głęboka symbolika. Pierwotnie sztuka ta była wykorzystywana w świątyniach. Dlatego poszczególnym roślinom, kwiatom nadano różne znaczenie. Połączenie danych roślin nie tylko musi dobrze wyglądać, znaczenia roślin muszą do siebie wzajemnie pasować i tworzyć harmonijną całość. Kompozycja bowiem ma tworzyć swego rodzaju ołtarz. Warto jeszcze wspomnieć, że struktura ikebany opiera się na trzech głównych filarach: na niebie, ziemi i ludzkości.

Czym charakteryzują się kompozycje z ikebany? Przede wszystkim prostotą, wdziękiem i elegancją. Nie zawierają one bogactwa zapachów, barw- są stonowane. Dlatego też idealnie nadają się do pracy, do salonu. Nie odciągają uwagi, lecz wręcz przeciwnie tworzą nastrój pełen harmonii i skupienia.

Kompozycje z ikebany są również doskonałym prezentem. Jeśli nie masz czasu na spacer do kwiaciarni albo boisz się, aby kompozycji nic się nie stało w tracie drogi do domu- nie ma problemu. Dzisiaj w wielu firmach można zamówić kwiaty na telefon. Wystarczy powiedzieć jedynie, czego oczekujemy. Warto również wskazać zdjęcia gotowych już kompozycji, które nam odpowiadają.