Jeden z użytkowników portalu Allegro, poinformował mnie o aukcji, na której dostępnych jest kilkadziesiąt sztuk mikrokontrolera Arduino Duemilanove. Myślę, że cena jest przyzwoita i mimo że jest to prywatna inicjatywa biznesowa, warto ją wypromować.
A poniżej kawałek opisu z treści aukcji:
„Arduino Duemilanove jest płytką prototypową opierającą się na układzie ATmega168. Ma 14 cyfrowych pinów I/O (wejścia/wyjścia), aż 6 wejść analogowych, 16 MHz oscylator kwarcowy, podłączenie USB, złącze zasilania, złącze ICSP i przycisk reret. Posiado wszystko co niezbędne aby uruchomić mikrokontroler. Wystarczy podłączyć do portu USB w swoim komputerze lub podłączyć zwykłym zasilaczem AC/DC lub baterię i można zacząć pracę!
Mogłoby się wydawać, że płytka jest niczym innym jak kolejnym podejsciem do tematu „płytka testowa”.
Nic bardziej mylnego!
Tym co wyróżnia tą konstrukcję jest fakt iż jest ona stworzona na licencji Creative Commons, a przez to udostępniona jest jej pełna dokumentacja wraz z schematami i oprogramowaniem mikrokontrolera.
Kolejną niezwykłą cechą tej platformy jest fakt, że z platformą dostajesz oprogramowanie Arduino, które jest wygodnym IDE pozwalającym na napisanie kodu, skompilowanie go i wgranie na płytkę! Zwróć uwagę że nie potrzebujesz osobnego programatora! Oprogramowanie jest napisane w Javie (Open Source – możesz je dowolnie modyfikować) dlatego uruchomisz je na każdej platformie (Linux, Windows, Mac OS, FreeBSD…)
Nie musisz korzystać z płatnego środowiska firmy Atmel i męczyć się z koszmarnym BASCOMEM! Arduino programuje się w języku który jest odpowiednio do tego przystosowanym językiem C. Rozwiązanie opiera się na bibliotece AVR-C, więc jeśli jesteś doświadczonym programistą możesz spokojnie programy napisane w IDE Arduino przenieść do czystego C i odwrotnie – możesz przenieść tutaj swoje rozwiązania wykorzystujące bibliotekę AVR-C. Możesz także napisać oprogramowanie dla zwykłego komputera i z jego poziomu komunikować się w czasie rzeczywistym z mikrokontrolerem. Do tego możesz wykorzystać zwykły język C, jak i Processing, Flash (sic!), Ruby i wiele innych. Jedna osoba sprawiła nawet, że z Arduino komunikował się klient Second Life! Brzmi śmiesznie i niewiarygodnie? Sprawdź sam: http://www.arduino.cc/playground/Main/Interfacing
Co jeszcze sprawia że Arduino jest świetną platformą? Rozmiar! Z powodu wykorzystania elementów SMD Arduino ma niespotykanie niewielkie wymiary – tylko 6,86 x 5,33 cm! Sprawia to, że wręcz idealnie nadaje się do zastosowania w małej platformie mobilnej typu minisumo. Moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie dla ludzi chcących zacząć przygodę z elektroniką i robotyką”