szczenkaObecnie technologia w dziedzinie tworzenia protez osiągnęła dosyć wysoki poziom. Nowoczesne rozwiązania ułatwiają zarówno pracę lekarzy jak i poprawiają komfort pacjentów.

Na czym polega współczesna protetyka?

Obecnie protetyka skupia się na poprawie jakości stosowanych narzędzi. Podstawowym zabiegiem przeprowadzanym w pracowni protetycznej jest pobranie wycisku. Stosuje się nowoczesne masy mieszane, dzięki czemu są one jednolite i pozwalają na dopasowanie uzupełnień.
Uzyskany wycisk przesyłany jest do laboratorium, gdzie zostaje zeskanowany. Nie ma znaczenie czego dotyczy konkretna proteza, ważna jest natomiast dokładność skanowania.
W kolejnym etapie wykorzystuje się program komputerowy, podobny do tego jaki stosuje się w laboratoriach badawczych, gdzie projektuje się precyzyjne elementy.
Wykwalifikowany technik korzystając z możliwości jakie daje pracownia protetyczna tworzy wirtualny zapis odlewu.
Nowoczesne obrabiarki 3d wycinają projekt z odpowiedniego materiału.
Automatyka zapewnia zarówno ogromną precyzję jak i dokładność, którą trudno byłoby osiągnąć za pomocą klasycznych metod.

Drukarki 3d w protetyce

Drukarka 3d umożliwia drukowanie przestrzennych modeli. Wystarczy, że dana proteza zostanie zaprojektowana za pomocą odpowiedniego oprogramowania typu CAD, a jej model można wykonać drukując poprzez nanoszenie warstwami specjalnego proszku, który następnie jest utwardzany za pomocą światła lub wiązką laserową.
Drukowanie trójwymiarowe pozwala na dokładne odwzorowanie najmniejszych detali. Zarówno stomatologia jak i inne działy medycyny związane z zastosowaniem protez interesują się szczególnie możliwościami jakie stwarza tego typu druk. Można w ten sposób wyeliminować błędy ludzkie, niedoskonałość związaną z ręcznym modelowaniem i przyśpieszyć proces tworzenia protezy.
Niewątpliwą korzyścią z wdrożenia drukarki 3D w gabinecie stomatologicznym czy pracowni protetycznej technika dentystycznego jest duża szybkość uzyskania produktu. Żywicowa drukarka 3D umożliwia obsługę większej liczby pacjentów w ciągu dnia.

Posted in: news.
Tagged: .
Last Modified: 23 lipca, 2021