W VI wieku naszej w odległej Azji, w Japonii narodziła się sztuka układania kwiatów- ikebana, zwana także kado,czyli drogą kwiatów. Początkowo sztuka ta była uprawiana przez mężczyzn, jednak z biegiem czasu zadanie to przejęły kobiety. Na czym polega ikebana?
O ile ludzie zachodu układając bukiety patrzą na barwę, ilość, zapach kwiatów, o tyle dla Japończyków liczą się zupełnie inne wartości. Oni podkreślają raczej geometrię kompozycji. Ponadto kompozycja to nie tylko kwiaty- to również gałęzie, naczynie, liście.
Ikebanie towarzyszy również głęboka symbolika. Pierwotnie sztuka ta była wykorzystywana w świątyniach. Dlatego poszczególnym roślinom, kwiatom nadano różne znaczenie. Połączenie danych roślin nie tylko musi dobrze wyglądać, znaczenia roślin muszą do siebie wzajemnie pasować i tworzyć harmonijną całość. Kompozycja bowiem ma tworzyć swego rodzaju ołtarz. Warto jeszcze wspomnieć, że struktura ikebany opiera się na trzech głównych filarach: na niebie, ziemi i ludzkości.
Czym charakteryzują się kompozycje z ikebany? Przede wszystkim prostotą, wdziękiem i elegancją. Nie zawierają one bogactwa zapachów, barw- są stonowane. Dlatego też idealnie nadają się do pracy, do salonu. W języku japońskim słowo ikebana oznacza „żywe kwiaty”. Pierwsze opisy japońskiej sztuki układania kwiatów znaleziono w roku 735 w księdze buddyjskiej. Nie jest bez znaczenia, ponieważ sztuka ikebany oraz religia buddyzmu są ze sobą ściśle związane. Pierwotnie kompozycje kwiatowe były elementem kultu religijnego. Stawiano je na ołtarzu Buddy. Jednak wraz z rozwojem cywilizacji oraz dzięki cesarzom, kapłanom i arystokracji japońskiej owa „aranżacja kwiatów według reguł” stała się szybko symbolem dobrego smaku, wykształcenia i kulturalnych ambicji wyższych warstw społecznych. Nie odciągają uwagi, lecz wręcz przeciwnie tworzą nastrój pełen harmonii i skupienia.
Kompozycje z ikebany są również doskonałym prezentem. Jeśli nie masz czasu na spacer do kwiaciarni albo boisz się, aby kompozycji nic się nie stało w tracie drogi do domu- nie ma problemu. Dzisiaj w wielu firmach można zamówić kwiaty na telefon. Wystarczy powiedzieć jedynie, czego oczekujemy. Warto również wskazać zdjęcia gotowych już kompozycji, które nam odpowiadają.